Stanisław Haller

Stanisław Haller urodził się 26 kwietnia 1872 r. w majątku Polanka Hallera , w powiecie podgórskim ziemi krakowskiej. Był on synem ziemianina Władysława. Po ukończeniu gimnazjum w Bielsku w roku 1892 Stanisław Haller wstąpił jako tzw. Jednoroczny ochotnik do armii austriackiej, po czym w roku następnym wstąpił do służby zawodowej. W 1901 roku ukończył Wyższą Szkołę Wojenną w Wiedniu i pełnił zawodowa służbę w Krakowie , w latach 1912-1915 jako szef sztabu Twierdzy Kraków, a od 1916 roku jako szef sztabu w korpusie austriackim. W 1917 roku awansuje do stopnia pułkownika i zostaje dowódcą brygady na froncie włoskim , gdzie walczył do końca I wojny światowej. Po powrocie do kraju zostaje zastępcą komendanta miasta Krakowa, a w okresie 20.XI1919 do 6.II.1920 roku jest szefem sztabu garnizonu Kraków. W dniu 1 stycznia 1920 roku awansuje do stopnia generała brygady. Wiosna tego roku uczestniczy w opracowaniu wyprawy Piłsudskiego na Kijów, a następnie dowodzi 13 Dywizją Piechoty i 6 Armią, następnie zostaje inspektorem armii we Lwowie, a od 1923 roku przez 18 miesięcy jest szefem Sztabu Generalnego. W 1925 roku na skutek nie odpowiadających mu stosunków w armii podaje się do dymisji, przechodzi do rezerwy i osiedla się na stałe w rodzimej wsi. Jednak w czasie przewrotu majowego zostaje do armii i zostaje szefem sztabu wojsk rządowych. Po przewrocie majowym przechodzi ponownie do rezerwy i znów wraca do Polanki. W rodzinnym majątku napisał kilka książek o tematyce polityczno -wojskowej. Tam tez przebywa do sierpnia 1939 roku. W ostatnich dniach sierpnia 1939 roku zgłasza swoja gotowość ponownego wstąpienia do armii, aby stanąć w obronie kraju. Na pisemna prośbę w tej sprawi nie otrzymał żadnej odpowiedzi. W pierwszych dniach wojny w wrześniu 1939 roku ewakuuje się w kierunku wschodnim. Na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostaje aresztowany i osadzony w obozie w Starobielsku. Na podstawie listy śmierci NKWD z 6 kwietnia 1940 roku Haller został wywieziony ze Starobielska do Charkowa i tam rozstrzelany.  Pochowany został na Polskim Cmentarzu Wojennym w Charkowie.

Kontakt

• Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzęcinie Przedszkole Samorządowe im. gen. Stanisława Hallera
    Polanka Hallera 37
    Radziszów